Vejce na hniličko: Tradiční pochoutka, nebo zapomenutý poklad?

Vejce Na Hniličku

Co jsou vejce na hniličko?

Vejce na hniličko jsou tradiční český pokrm, který se těší velké oblibě pro svou jednoduchost a lahodnou chuť. Připravují se z vajec, která se vaří ve vodě s octem a solí. Díky octu se bílek srazí rychleji a vytvoří kolem žloutku jemný obal. Žloutek uvnitř zůstane tekutý a krémový, což dodává pokrmu jeho charakteristickou chuť.

Vejce na hniličko se podávají nejčastěji k snídani nebo večeři. Skvěle se hodí k čerstvému pečivu, máslu a pažitce. Můžete je ale servírovat i s dalšími přílohami, jako je šunka, slanina, zelenina nebo brambory.

Existuje mnoho variant a receptů na vejce na hniličko. Někteří lidé preferují vejce uvařená natvrdo, jiní zase dávají přednost tekutému žloutku. Důležité je dodržet základní princip vaření ve vodě s octem a solí.

Vejce na hniličko jsou nejen chutné, ale i výživné. Jsou bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály. Díky své jednoduchosti a rychlé přípravě jsou ideálním pokrmem pro zaneprázdněné jedince i rodiny s dětmi.

Historie a původ receptu

Vejce na hniličko, pokrm s poněkud nevábným názvem, ale o to lahodnější chutí, má v české kuchyni dlouhou tradici. Jeho původ sahá až do dob, kdy byly suroviny vzácné a hospodyně musely s nimi šetřit. Název „na hniličko“ odkazuje na způsob přípravy, kdy se vejce vaří v cibulkovém základu, který se nechá zkaramelizovat dohněda, až připomíná „hnilou“ barvu.

Tento pokrm byl oblíbený zejména mezi chudšími vrstvami obyvatelstva, jelikož se jednalo o syté a levné jídlo. Často se podával s chlebem nebo bramborami a tvořil tak vydatný oběd či večeři. I když se dnes již s vejci na hniličko nesetkáváme tak často jako dříve, stále patří mezi tradiční česká jídla, která v nás evokují vzpomínky na dětství a kuchyni našich babiček. Recept se předával z generace na generaci a do dnešní doby se dochovalo mnoho jeho variant. Některé hospodyňky přidávají do cibulového základu slaninu, uzené maso nebo houby, čímž pokrm získává na chuti a vůni.

Ingredience na vejce na hniličko

Vejce na hniličko jsou českou klasikou, která v sobě nese nostalgii po dětství a poctivé kuchyni našich babiček. Připravují se z minima surovin, které má doma skoro každý. Základem jsou samozřejmě čerstvá vejce, ideálně od farmáře. Dále budete potřebovat mléko, které dodá pokrmu jemnost a krémovou konzistenci. Množství mléka záleží na tom, jak moc řídká vejce na hniličko chcete. Někdo preferuje spíše sušší variantu, jiný má rád, když se v nich může doslova utápět lžíce. Špetka soli je nezbytná pro dochucení, ale s ní opatrně, ať pokrm nepřesolíte. Voňavý pepř pak dodá vejcím na hniličko ten správný říz. A pokud máte rádi bylinky, klidně přidejte i hrst nasekané pažitky nebo petrželky. Fantazii se meze nekladou a vejce na hniličko snesou i další ingredience, jako je například slanina, šunka nebo sýr.

Postup přípravy krok za krokem

Vejce na hniličko patří mezi klasiku české kuchyně. Pro jeho přípravu budeme potřebovat máslo, cibuli, vejce, mléko, sůl a pepř. Začneme tím, že si oloupeme cibuli a nakrájíme ji nadrobno. Na pánvi rozehřejeme máslo a zpěníme na něm cibuli dozlatova. Mezitím si v misce rozšleháme vejce s mlékem, solí a pepřem. Jakmile je cibule orestovaná, zalijeme ji vaječnou směsí. Za stálého míchání vaříme na mírném ohni do té doby, než vejce ztuhnou, ale zůstanou ještě vláčná. Během vaření je důležité směs míchat, aby se vejce nepřichytila ke dnu pánve. Hotová vejce na hniličko by měla mít krémovou konzistenci. Podáváme je teplé, nejlépe s čerstvým pečivem. Pro ozvláštnění chuti můžeme do vajec přidat i další ingredience, jako jsou například šunka, slanina, pažitka, petrželka nebo sýr.

Tipy pro dokonalá vejce na hniličko

Vejce na hniličko, česká klasika, která v nás evokuje vzpomínky na dětství. I když se zdají být jednoduchá na přípravu, existuje pár triků, jak je pokaždé uvařit dokonale. Začněte výběrem vajec. Čerstvější vejce se hůře loupou, proto sáhněte po těch, co už pár dní odpočívala v lednici. Před vařením je opatrně omyjte pod tekoucí vodou, abyste odstranili nečistoty. Do hrnce nalijte studenou vodu a přidejte sůl. Sůl zabrání popraskání skořápek během vaření a usnadní loupání. Vodu s vejci přiveďte k varu. Jakmile se voda vaří, stáhněte plamen na minimum a vařte vejce 8-10 minut podle požadované tvrdosti žloutku. Po uplynutí doby vaření zchlaďte vejce pod proudem studené vody. Prudké zchlazení zastaví proces vaření a usnadní loupání. A máte hotovo! Teď už jen stačí oloupaná vajíčka pokapat lahodným máslem, posypat čerstvou pažitkou a vychutnat si je s čerstvým chlebem. Dobrou chuť!

Nutriční hodnoty a kalorie

Vejce na hniličko patří mezi klasiku české kuchyně. Jsou rychlá, jednoduchá a cenově dostupná. I když se jedná o poměrně jednoduchý pokrm, nutriční hodnoty se můžou lišit v závislosti na použitém tuku a přílohách. Samotné vejce je skvělým zdrojem bílkovin, obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Dále je vejce bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín A, D, E a K. Z minerálních látek pak vápník, železo, zinek, selen a draslík. Kalorická hodnota jednoho vejce se pohybuje okolo 80 kcal, záleží na jeho velikosti. Při přípravě vajec na hniličko je důležité zvolit kvalitní tuk. Olivový olej je zdravější volbou než máslo nebo sádlo, jelikož obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které prospívají srdci a cévám. Kalorická hodnota pokrmu se ale s použitím oleje zvýší. Jako přílohu k vejcím na hniličko si můžete dát celozrnný chléb, který obsahuje více vlákniny a živin než bílý chléb. Další zdravou variantou je zeleninový salát, který dodá tělu vitamíny, minerály a vlákninu. Naopak se vyvarujte smaženým bramborám nebo bílému pečivu, které mají vysoký obsah kalorií a tuku.

Vejce na hniličko jsou symbolem české kuchyně - jednoduchá na přípravu, sytá a chutná.

Anežka Malá

Varianty a obměny receptu

Vejce na hniličko patří mezi ty recepty, se kterými si můžeme hezky vyhrát. Místo klasického octa zkuste přidat do vody lžíci citronové šťávy, vinného octa nebo jablečného octa, chuť vajíček bude jemnější a svěžejší. Pro výraznější chuť můžete do vody přidat i bobkový list, nové koření, pepř nebo pár kapek sojové omáčky.

Experimentujte s časy vaření a objevte tu pravou konzistenci žloutku, která vám vyhovuje. Někteří preferují tekutý žloutek, jiní ho mají raději pevnější. Pro dosažení tekutějšího žloutku stačí vejce vařit kratší dobu, cca 3 minuty. Naopak pro pevnější žloutek je potřeba doba vaření prodloužit na 4-5 minut.

I podávání vajec na hniličko umožňuje velkou variabilitu. Skvěle chutnají na opečeném toastu s máslem, posypané čerstvou pažitkou nebo jarní cibulkou. Můžete je přidat i do salátů, polévek nebo je servírovat s dušeným špenátem a bramborami. Fantazii se meze nekladou, vejce na hniličko jsou skvělým základem pro mnoho chutných a rychlých jídel.

Servírování a vhodné přílohy

Vejce na hniličko se obvykle servírují horká, přímo z pánve. Ideální je podávat je v hlubokém talíři, aby se udržela teplota a zároveň vynikla textura pokrmu. Skvěle se hodí k čerstvému chlebu, který nasaje lahodnou, mírně nakyslou omáčku. Můžete zvolit klasický kváskový chléb, ale i celozrnný nebo žitný chléb.

Kromě chleba se k vajíčkům na hniličko výborně hodí i další přílohy. Oblíbené jsou vařené brambory, bramborová kaše nebo šťouchané brambory s jarní cibulkou. Tyto přílohy krásně zjemní chuť pokrmu a dodají mu sytost. Pro lehčí variantu můžete zvolit zeleninový salát, například z rajčat, okurek a papriky. Fantazii se meze nekladou a vejce na hniličko můžete kombinovat i s dalšími oblíbenými přílohami dle vaší chuti.

Časté chyby při přípravě

Jednou z nejčastějších chyb je vaření vajec na příliš vysokém plameni, čímž se bílek srazí dříve, než se žloutek stihne prohřát. Výsledkem jsou pak tuhá a suchá vejce s gumovým žloutkem. Důležité je vařit vejce na mírném plameni a dostatečně dlouho, aby se žloutek prohřál, ale zůstal tekutý. Další častou chybou je vaření vajec ve vodě s příliš vysokou teplotou. Ideální je vařit vejce ve vodě o teplotě okolo 80 °C. Pokud je voda příliš horká, bílek se srazí příliš rychle a žloutek se nestihne prohřát. Naopak, pokud je voda příliš studená, vejce se budou vařit příliš dlouho a žloutek ztuhne. Důležitá je také čerstvost vajec. Čím jsou vejce čerstvější, tím lépe drží tvar a tím snazší je jejich loupání. Starší vejce mají tendenci se při vaření roztékat. Pro přípravu vajec na hniličko je vhodné použít speciální hrnec na vaření vajec s napařovací vložkou. Díky tomu se vejce vaří rovnoměrně a nedochází k jejich praskání. Pokud napařovací vložku nemáte, můžete do hrnce s vodou vložit talířek, na který vejce opatrně položíte. Po uvaření je důležité vejce ihned zchladit ve studené vodě, aby se zastavil proces vaření a žloutek zůstal tekutý.

Vlastnost Vejce na hniličku Míchaná vejce
Způsob přípravy Vaření ve vodě Smažení na pánvi
Konzistence žloutku Tekutý Závisí na délce tepelné úpravy

Zajímavosti o vejcích na hniličko

Vejce na hniličko, pro někoho možná trochu drsnější název, ale skrývá se za ním tradiční česká pochoutka. Víte, že název „hniličko“ ve skutečnosti nemá nic společného s hnilobou? Jde o staročeský výraz pro „na cibulce“. Cibulka se totiž při vaření krásně rozpadne a vytvoří sladkou a jemnou omáčku.

Ačkoliv se může zdát vejce na hniličko jako obyčejné jídlo, jeho příprava skrývá pár triků. Například, chcete-li dokonale hladkou a krémovou konzistenci, zkuste cibuli nastrouhat najemno místo krájení. A aby vejce zůstala krásně žlutá a nelámala se, vařte je v osolené vodě s kapkou octa.

Zajímavostí je, že vejce na hniličko se dříve často podávala s chlebem, a to nejen jako hlavní chod, ale i jako vydatná večeře. Dnes se tato pochoutka těší oblibě spíše jako rychlý a sytý oběd. Ať už si ho vychutnáte s chlebem, bramborami nebo knedlíkem, jedno je jisté – vejce na hniličko vás zasytí a potěší vaše chuťové pohárky.

Publikováno: 14. 09. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Radka Novotná

Tagy: vejce na hniličku