Aku strunová sekačka: Svoboda pro váš trávník

Aku Strunová Sekačka

Výhody aku sekaček

Kdo by nemiloval volnost při práci na zahradě? Aku strunové sekačky jsou přesně tím, co moderní zahradník potřebuje. Oproti klasickým modelům nabízí spoustu skvělých vychytávek. Představte si, že se můžete volně pohybovat po celé zahradě bez otravného tahání prodlužovačky nebo neustálého překračování kabelu. S bezdrátovou sekačkou je to hračka - dostanete se všude, kam potřebujete. Je to prostě radost pracovat s tak šikovným pomocníkem. A co teprve ten příjemný tichý chod! Žádný otravný hluk jako u benzínových sekaček, které budí celé sousedství. S aku sekačkou si užijete příjemnou práci na zahradě v klidu a pohodě. A když k tomu přidáte fakt, že jsou mnohem šetrnější k přírodě, protože nevypouští škodliviny do ovzduší, není co řešit.

Typy baterií a výdrž

Kdo by dneska chtěl sekat zahradu se šňůrou v zásuvce? Aku strunové sekačky jsou prostě super věc. Všechno záleží hlavně na baterce - jak dlouho vydrží a co dokáže.

Můžete si vybrat ze dvou typů - starší nikl-kadmiové nebo novější lithiové. Ty lithiové jsou teď jasná jednička. Proč? Vydrží dýl na jedno nabití, nabijete je mnohem rychleji a nemusíte řešit, že by se jim časem snižovala výdrž jako těm starším.

S výdrží je to jednoduché - čím větší baterka (v ampérhodinách) a vyšší napětí, tím dýl můžete sekat. Jenže bacha - když má sekačka silnější motor, baterka se vybije rychleji.

Než si nějakou pořídíte, rozmyslete si, co vlastně potřebujete. Na malou zahrádku stačí slabší mašinka s menší baterkou. Ale když máte větší pozemek, radši si připlaťte za výkonnější model s pořádnou baterií. Jinak budete pořád dobíjet a to vás fakt nebude bavit.

Výkon a šířka záběru

Když vybíráte aku strunovou sekačku nebo bezdrátovou sekačku na trávu, je dobré vědět, že se od sebe docela liší. Hlavní rozdíly najdete ve výkonu a v tom, jak široký pruh trávy dokážou posekat. To vám vlastně napoví, na jakou zahradu se která hodí. Výkon, který se u těch akumulátorových udává ve voltech, vám řekne, jak silný je motor a jestli si poradí i s hustší trávou. Čím víc voltů, tím větší síla. No a šířka záběru, tu měříme v centimetrech, vám prozradí, kolik trávy posekáte najednou. S širším záběrem budete hotovi rychleji, což se hodí na větší pozemky. Pokud máte menší zahrádku plnou záhonků a různých překážek, radši sáhněte po užším záběru - lépe se s ním dostanete všude tam, kam potřebujete.

Srovnání aku strunových sekaček
Model Výdrž baterie (min) Šířka záběru (cm) Hmotnost (kg)
Bosch UniversalGrassCut 18-260 40 26 2.6
Gardena PowerCut Li-40/30 30 30 2.5

Funkce a příslušenství

Aku strunové sekačky jsou dneska naprostá nutnost, když chcete mít pěkně upravený trávník. Není divu, že si je lidi tak oblíbili - jsou výkonné a můžete s nimi pracovat kdekoliv, bez otravného kabelu. Na výběr máte spoustu různých typů s různým vybavením, takže si určitě vyberete přesně podle svých potřeb.

Když se rozhodujete pro koupi, je fajn se zaměřit hlavně na baterku. Modely s lithium-iontovými bateriemi vydrží déle v provozu a rychleji se nabíjejí. Pokud máte menší zahrádku, vystačíte si s méně výkonnou sekačkou. Na větší pozemky se ale vyplatí pořídit silnější model s výkonnější baterií.

Super věc je nastavitelná rukojeť - můžete si ji přizpůsobit přesně své výšce, což je při práci hodně příjemné. Některé sekačky mají i otočnou hlavu, se kterou se dostanete všude kolem zdí a plotů. A když potřebujete upravit okraje trávníku, přijde vhod vyžínací hlava, kterou snadno přepnete mezi sekáním a zastřihováním.

Údržba a skladování

Chcete-li, aby vaše aku strunová sekačka fungovala spolehlivě a vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni správně starat. Po každém sečení vezměte kartáč nebo navlhčený hadr a zbavte žací hlavu všech zbytků trávy a špíny. Nezapomeňte taky průběžně kontrolovat strunu - když už není ostrá, vyměňte ji za novou. S tupou strunou totiž sekačka seče hůř a motor se zbytečně namáhá. Důležitá je i péče o baterii. Po práci ji vždycky nabijte a schovejte někam do sucha, kde není moc teplo. Když sekačku na delší dobu odstavíte, třeba přes zimu, určitě baterii předtím úplně nabijte. Tím ji ochráníte a prodloužíte její výdrž. Když budete tyhle jednoduché rady dodržovat, sekačka vám bude dobře sloužit mnohem déle.

Bezpečnostní prvky

Aku strunové sekačky se v poslední době těší velké oblibě, a není divu. Jsou praktické, lehké a nemusíte se tahat s žádnými kabely. Navíc při sekání neruší sousedy zbytečným hlukem. Než se ale pustíte do práce, je fajn vědět, jak bezpečně s nimi zacházet.

Každá pořádná sekačka má pojistku proti nechtěnému zapnutí, což je super věc. Před začátkem sekání si zkontrolujte, že je vypínač v poloze vypnuto. Důležitý je taky ochranný kryt nad strunou - ten vás chrání před kamínky a větvičkami, které by mohly odlétávat. Když na krytu objevíte prasklinu nebo je nějak poškozený, radši sekačku nepoužívejte. Lepší modely mají navíc brzdu, díky které se struna zastaví hned po puštění spínače. To se hodí hlavně když potřebujete rychle přestat sekat.

Cena a dostupnost

Když se rozhlídnete po obchodech, aku strunové sekačky pořídíte už od tisícovky. Ty kvalitnější vás vyjdou na pět tisíc i víc, záleží hlavně na značce a jak jsou výkonné. Bezdrátové sekačky na trávu jsou o dost dražší - nejlevnější začínají na pěti tisících a ty špičkové vás můžou vyjít i na několik desítek tisíc.

Než si nějakou vyberete, zamyslete se, jak často budete sekat a jak velkou zahradu vlastně máte. Pokud máte menší zahrádku a chcete jen občas zastřihnout okraje trávníku, bohatě vám postačí levnější strunovka. Na větší pozemky, kde sekáte pravidelně, se ale vyplatí připlatit si za pořádnou aku sekačku.

Nezapomeňte taky zkouknout, jak dlouho vydrží baterie. Není nic horšího, než když vám uprostřed práce dojde šťáva.

Recenze a srovnání

Bezdrátové strunové sekačky se v posledních letech staly skvělým pomocníkem na zahradě. Možnost volného pohybu bez otravného kabelu je k nezaplacení, zvlášť když potřebujete posekat trávu kolem záhonů nebo v těžko dostupných místech. Než si ale nějakou pořídíte, je fajn si promyslet pár věcí.

Základem je pořádná baterie a odpovídající výkon. Pokud máte menší zahrádku, vystačíte si s lehčí sekačkou a slabší baterií. Na větší pozemek už budete potřebovat něco výkonnějšího, co vydrží déle v provozu.

Taky je dobré kouknout na to, jak široký pruh trávy sekačka zvládne. Čím širší záběr, tím rychleji budete hotovi. Jen pozor - s většími sekačkami se hůř manévruje v úzkých místech.

A nezapomeňte na váhu stroje. Pokud budete sekat delší dobu nebo máte zahradu do kopce, těžká sekačka vám může pěkně zavařit.

Aku strunová sekačka: svoboda pohybu pro váš trávník, bez závislosti na zásuvce.

Zdeněk Kropáček

Tipy pro výběr

Když si vybíráte mezi strunovou sekačkou na baterku a akumulátorovou sekačkou na trávu, musíte zvážit pár věcí. Záleží hlavně na tom, jak velkou a členitou máte zahradu. Strunová aku sekačka je super volba pro menší zahrádky, kde je spousta zákoutí a překážek. Je lehounká, nezabere moc místa a dostanete se s ní všude. Pokud máte větší a rovnější pozemek, tak spíš sáhněte po bezdrátové sekačce na trávu - zvládne toho víc na jedno nabití. Důležitá je taky baterka - jak dlouho vydrží. Na malou zahrádku stačí kratší výdrž, ale u větších ploch buď potřebujete silnější baterku, nebo rovnou náhradní. Myslete taky na to, jak široký pruh trávy sekačka zvládne. Čím širší záběr, tím rychleji máte hotovo, ale hůř se protáhnete úzkými místy. Naopak s užším záběrem se líp dostanete všude, ale zabere to víc času. Tak si před koupí rozmyslete, jak často a kolik toho budete sekat, ať si vyberete přesně to, co potřebujete.

Publikováno: 23. 02. 2025

Kategorie: zahrada