Královská pochoutka: Objevte kouzlo sušeného masa!
Královská pochoutka
Od nepaměti patřily k symbolům královské hostiny. Nejen pro svou lahodnou chuť, ale i pro náročnost přípravy a vzácnost surovin. Mluvíme o pokrmech, které si dopřávali panovníci a jejich dvory, o jídlech opředených legendami a tajemstvími. Představte si opulentní tabule prohýbající se pod tíhou pečených pávů s navráceným peřím, zlatem zdobených dortů a exotického ovoce.
Dnes už si můžeme královsky pochutnat i bez dvorní kuchyně. Recepty na některé delikatesy se dochovaly a moderní gastronomie nám umožňuje ochutnat i suroviny, které byly dříve nedostupné. Co třeba vyzkoušet pečeného kapra na víně podle receptu Karla IV. nebo si upéct medový koláč inspirovaný kuchařkou Rudolfa II.?
Historie sušeného masa
Sušení masa patří mezi nejstarší metody konzervace potravin, jeho historie sahá až do pravěku. Už tehdy si lidé uvědomovali, že sušení masa prodlužuje jeho trvanlivost a umožňuje jim uchovat potravu na horší časy. V horkých a suchých oblastech se maso sušilo na slunci, v chladnějších oblastech se používal oheň a kouř.
Starověké civilizace, jako byli Egypťané, Řekové a Římané, běžně konzumovaly sušené maso. Používali ho jako zdroj bílkovin na cestách, při vojenských taženích i jako běžnou součást jídelníčku. Ve středověku se sušené maso stalo důležitou obchodní komoditou.
S rozvojem moderních metod konzervace potravin v 19. století význam sušeného masa poklesl. Nicméně i dnes si sušené maso, ať už jako jerky, biltong nebo bresaola, nachází své příznivce po celém světě.
Výroba: Od masa k jerky
Jerky, sušené maso, které si získalo oblibu po celém světě, má překvapivě dlouhou historii. Proces výroby se v průběhu staletí zdokonaloval, ale základní principy zůstávají stejné. Vše začíná výběrem kvalitního masa, nejčastěji libového hovězího, vepřového nebo drůbežího. Maso se očistí od tuku a šlach a následně se nakrájí na tenké plátky, aby proces sušení probíhal rovnoměrně. Následuje marinování, které dodá jerky jeho charakteristickou chuť. Marináda se obvykle skládá ze směsi soli, koření a bylinek. Po naložení se plátky masa suší. Tradičně se maso sušilo na slunci nebo nad ohněm, dnes se k tomu používají moderní sušičky, které zajišťují kontrolovanou teplotu a vlhkost. Výsledkem je lahodná a trvanlivá pochoutka s vysokým obsahem bílkovin a intenzivní chutí.
Druhy a chutě jerky
Jerky, sušené maso, si můžete vychutnat v mnoha podobách. Liší se druhem masa, způsobem zpracování i výslednou chutí. Nejčastěji se setkáte s hovězím jerky, které je charakteristické svou výraznou chutí a tužší konzistencí. Oblíbené je i vepřové jerky, jemnější a s mírnější chutí. Pro milovníky drůbeže je tu křehké krůtí jerky, které vyniká svou dietností. Exotickou variantou je pak jerky z lososa, které si získává na popularitě díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin. Ať už preferujete sladkou, slanou, pikantní nebo uzenou chuť, vždy se najde jerky, které uspokojí vaše chuťové pohárky.
Výhody a nevýhody
Každá mince má dvě strany a to platí i v tomto případě. Mezi hlavní klady patří bezesporu... Na druhou stranu je potřeba zmínit i negativa, která mohou některým uživatelům vadit. Mezi nejčastější patří... Před finálním rozhodnutím je proto důležité zvážit všechna pro a proti a zhodnotit, zda jsou pro vás klady silnější než zápory.
Tipy pro výběr a skladování
Při výběru vždy zkontrolujte datum spotřeby a stav obalu. Vyhněte se produktům s poškozeným obalem nebo těm, které jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Důležitá je také teplota. Některé potraviny vyžadují skladování v chladu, jiné naopak v suchu a temnu.
Po nákupu potraviny co nejdříve uložte na správné místo. Využijte lednici, mrazák, spíž nebo chladné a suché místo. Dodržujte pokyny pro skladování uvedené na obalu.
Nezapomínejte na princip FIFO (First In, First Out) – první vložené, první vyjmuté. Tak zajistíte, že spotřebujete potraviny včas a zamezíte plýtvání. Pravidelně kontrolujte stav skladovaných potravin a včas spotřebujte ty, které se blíží datu spotřeby.
Jerky v kuchyni: Recepty a inspirace
Jerky, sušené maso, které si v posledních letech získalo oblibu i u nás. A není se čemu divit! Jerky je skvělá zdravá svačinka, plná bílkovin a s minimem tuku. Navíc si ho můžete snadno připravit doma. Stačí vám k tomu kvalitní libové maso (hovězí, vepřové, kuřecí i rybí), vaše oblíbená marináda a sušička na ovoce. Maso nakrájejte na tenké plátky, naložte do marinády (sójová omáčka, med, česnek, chilli...) a nechte odležet v lednici. Poté sušte v sušičce při nízké teplotě (okolo 60 °C) několik hodin, dokud jerky nebudou dostatečně suché a křupavé.
Domácí jerky si zamilujete! Můžete experimentovat s různými druhy masa a marinád a vytvořit si tak vlastní originální příchutě. Jerky je skvělé na výlety, do práce i jen tak na chuť.
Publikováno: 09. 06. 2024
Kategorie: potraviny