Pštrosí vejce prodej: Exotická pochoutka na vašem stole?
Pštrosí vejce: Exotická pochoutka
Pštrosí vejce, to není jen tak ledajaká snídaně! S váhou až 1,8 kg, což odpovídá zhruba 25 slepičím vejcím, představují opravdovou lahůdku a výzvu pro milovníky gastronomických zážitků. A kde takový poklad sehnat? Prodej pštrosích vajec se stává stále běžnějším, ať už na farmářských trzích, specializovaných prodejnách s delikatesami, nebo dokonce online.
Než se ale pustíte do shánění receptu na omeletu pro celý regiment, pár věcí je dobré vědět. Pštrosí vejce se od těch slepičích liší nejen velikostí, ale i chutí. Ta je jemnější, lehce nasládlá a někteří ji přirovnávají k chuti kachních vajec. A co se týče přípravy, i tady je třeba počítat s jistou dávkou trpělivosti. Uvařit pštrosí vejce natvrdo zabere zhruba hodinu a půl, na měkko pak o půl hodiny méně.
A proč si vlastně dát tu práci? Pštrosí vejce jsou nejen delikatesou, ale i nutriční bombou. Jsou bohatá na bílkoviny, vitamíny skupiny B a minerály, jako je železo a hořčík. Navíc obsahují méně cholesterolu než vejce slepičí.
Takže až budete chtít překvapit rodinu nebo přátele netradičním kulinářským zážitkem, zkuste se poohlédnout po pštrosím vejci. Prodej pštrosích vajec už dávno není doménou luxusních restaurací a vy si tak můžete dopřát tuto exotickou pochoutku i v pohodlí domova.
Výživové hodnoty a benefity
Pštrosí vejce jsou nutriční elektrárnou nabitou vitamíny, minerály a antioxidanty, které z nich dělají zdravou a chutnou alternativu ke slepičím vejcím. Jedno pštrosí vejce obsahuje přibližně 2 000 kalorií, 100 gramů bílkovin a 15 gramů tuku, což z něj činí vydatnou potravinu pro celou rodinu. Jsou bohatá na vitamíny B, jako je B12, riboflavin a kyselina listová, které jsou nezbytné pro energetický metabolismus a zdravé fungování buněk. Navíc obsahují značné množství vitamínu E, silného antioxidantu, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Pštrosí vejce jsou také dobrým zdrojem minerálů, jako je železo, vápník, hořčík a zink. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek, vápník pro silné kosti a zuby, hořčík pro zdravé svaly a nervy a zink pro imunitní systém. Díky nízkému obsahu cholesterolu a sodíku jsou pštrosí vejce vhodnou volbou pro lidi, kteří dbají na zdravé stravování. Prodej pštrosích vajec se v posledních letech stává stále populárnějším, a to i díky jejich všestrannosti v kuchyni. Můžete je vařit, smažit, péct, a dokonce z nich připravovat dezerty.
Nákup a dostupnost v ČR
Pštrosí vejce, to není jen tak ledajaká potravina. Je to zážitek, je to exotika, je to něco, co na stole jen tak nevidíte. A kde že se dá takový poklad sehnat? No přece nejjednodušeji online! Stačí zadat do vyhledávače "pštrosí vejce prodej" nebo "prodej pštrosích vajec" a hned vám vyskočí spousta možností. E-shopy specializované na exotické potraviny, farmy s pštrosy, ale i někteří chovatelé, kteří občas vejce prodávají napřímo. A co cena? Ta se liší podle velikosti vejce, ročního období a samozřejmě i prodejce. Počítejte ale s tím, že za jedno vejce dáte od 500 do 1000 Kč.
Pokud nejste zrovna online nadšenci, nezoufejte. Pštrosí vejce se dají sehnat i "v reálu". Zkuste se poptat na farmářských trzích, v prodejnách s delikatesami nebo v některých větších supermarketech. Tady už je ale dostupnost menší a je potřeba mít trochu štěstí. Ať už se pro nákup pštrosího vejce rozhodnete jakkoli, jedno je jisté - čeká vás nezapomenutelný kulinářský zážitek!
Cena pštrosích vajec
Pštrosí vejce, to není jen tak ledajaká pochoutka. Je to zážitek, který potěší oko i chuťové pohárky. A jak už to u exkluzivních věcí bývá, i cena pštrosích vajec tomu odpovídá.
Pohybuje se obvykle v rozmezí 500 až 800 Kč za kus, záleží na mnoha faktorech. Velikost hraje roli, stejně jako chovatelská stanice a oblast, kde vejce kupujete. Čerstvost je další faktor, který cenu ovlivňuje. Sezóna je také důležitá, na jaře bývají vejce dostupnější a jejich cena může být o něco nižší.
Kde se dají pštrosí vejce sehnat? Prodej pštrosích vajec není tak běžný jako prodej slepičích vajec, ale existuje několik možností. Některé farmy a chovatelské stanice je prodávají přímo ze dvora. Další možností je internet, kde najdete nabídky od různých chovatelů. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, vždy se ujistěte o původu a kvalitě vajec.
Pštrosí vejce je investice do nevšedního kulinářského zážitku. Ať už ho budete připravovat sami, nebo ho darujete jako originální dárek, určitě nešlápnete vedle.
Recepty a inspirace
Pštrosí vejce, to není jen tak ledajaká ingredience! Svou velikostí a jemnou chutí otevírají dveře do světa kulinářských experimentů. Jedno vejce hravě zasytí celou rodinu a jeho využití je opravdu široké. Co takhle omeletu, která by se dala krájet na porce? Nebo nadýchanou frittatu plnou sezónní zeleniny? Pštrosí vejce se skvěle hodí i do sladkých dezertů. Zkuste je přidat do těsta na bábovku nebo dort a užasněte nad nadýchaností a vláčností. A co teprve domácí zmrzlina z pštrosích vajec? Ta bude zaručeně krémovější a lahodnější než ta kupovaná.
Nebojte se experimentovat a popusťte uzdu své fantazii! Na internetu najdete nespočet receptů, které vám s vařením pštrosích vajec pomohou. Od jednoduchých pokrmů pro začátečníky až po sofistikované delikatesy pro zkušené kuchaře. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, s pštrosími vejci zaručeně ohromíte své blízké a dopřejete jim nezapomenutelný kulinářský zážitek. Prodej pštrosích vajec je stále rozšířenější a není tak těžké je sehnat. Mnoho farem nabízí prodej přímo ze dvora, takže máte jistotu čerstvosti a kvality. Navíc podpoříte lokální producenty a dopřejete si surovinu s příběhem. Tak neváhejte a obohaťte svůj jídelníček o tuto nevšední delikatesu!
Skladování a trvanlivost
Pštrosí vejce jsou opravdoví giganti a v kuchyni se s nimi dá kouzlit. Ale co s takovým obrem, když ho nesníte na posezení? Nebojte, i s uskladněním si hravě poradíte. Čerstvá vejce skladujte v chladničce špičkou dolů, ideálně v teplotě do 10 °C. Vydrží vám tak klidně 2-3 měsíce. A pokud máte místa v mrazáku nazbyt, oddělte žloutek od bílku a šup s nimi do mrazu. Tam vám vydrží čerstvé a připravené k použití až 6 měsíců.
Zajímavosti o pštrosích vejcích
Pštrosí vejce, to není jen tak ledajaká snídaně! Věděli jste, že jedno takové vajíčko se rovná zhruba 25 slepičím vejcím? To už je pořádná nálož bílkovin a živin! A když už mluvíme o velikosti, pštrosí vejce je největším ptačím vejcem na světě. V průměru měří 15 centimetrů na délku a váží neuvěřitelných 1,5 kilogramu. Představte si tu omeletu!
A co teprve ta skořápka! Je neuvěřitelně pevná a odolná, vydrží tlak až 120 kilogramů. Není divu, že se z ní vyrábějí různé dekorace a umělecké předměty. A když už jsme u těch zajímavostí, věděli jste, že pštrosí vejce se vaří neuvěřitelně dlouho? Zatímco slepičí vejce uvaříte za pár minut, pštrosí vejce potřebuje k dokonalosti hodinu a půl až dvě hodiny!
Prodej pštrosích vajec není v České republice tak běžný jako prodej slepičích vajec, ale i tak si je můžete pořídit. Najdete je na specializovaných farmách, někdy i v prodejnách s exotickými potravinami. Cena za jedno pštrosí vejce se pohybuje kolem 500 Kč. Je to sice o něco dražší než slepičí vejce, ale za ten zážitek to rozhodně stojí!
Publikováno: 26. 06. 2024
Kategorie: potraviny