Specle - Tradiční české jídlo plné chuti pro vaši kuchyni

Co jsou specle a jak se připravují

Specle jsou tradiční české těstoviny, které mají podobu malých kousků těsta. Připravují se z jednoduchého těsta z mouky, vajec, soli a vody. Těsto se nechá odpočinout a pak se pomocí speciálního nástroje nebo lžičkou přidávají do vroucí osolené vody. Specle se vaří jen pár minut, dokud nevyplavou na povrch. Poté se scedí a mohou být ihned servírovány s omáčkou nebo dalšími přísadami.

Tradiční recept na specle s vajíčky a slaninou

Tradiční recept na specle s vajíčky a slaninou je jednoduchý a chutný. Nejprve si připravíme těsto z hladké mouky, mléka, vejce a špetky soli. Těsto necháme odpočinout asi 30 minut. Poté rozpálíme pánev a osmahneme na ní nakrájenou slaninu do křupava. Mezitím vaříme v osolené vodě specle - těsto přidáváme lžícemi do vroucí vody a vaříme do měkkosti. Uvařené specle scedíme a smícháme s osmaženou slaninou. Na pánvi rozehřejeme máslo, přidáme vejce a opečeme je z obou stran. Podáváme specle posypané opečenými vajíčky a slaninou.

Variace receptu na specle s houbami a smetanou

Další lahodnou variantou přípravy specle je kombinace s houbami a smetanou. Klasický recept lze jednoduše upravit tím, že do těsta přidáte nakrájené čerstvé nebo sušené houby. Doporučujeme použít například žampióny, lišky nebo suchohřiby. Tyto houby jsou plné chuti a skvěle se hodí k těstovinám. Po uvaření specle je stačí smíchat se smetanou a dochutit solí, pepřem a česnekem podle chuti. Tato varianta specle je výborná samotná, ale také jako příloha k masovým pokrmům nebo jako hlavní jídlo pro vegetariány.

Zdravější verze specle s celozrnnou moukou a zeleninou

Zdravější verze specle s celozrnnou moukou a zeleninou je skvělou alternativou pro ty, kteří se chtějí stravovat zdravěji. Namísto běžné pšeničné mouky použijeme celozrnnou mouku, která obsahuje více vlákniny a živin. Zelenina jako například špenát, cuketa nebo mrkev může být přidána přímo do těsta nebo podávána jako příloha. Tato verze specle je lehčí a osvěžující, ale stále plná chuti. Vyzkoušejte tuto variantu a dopřejte si zdravé a chutné jídlo!

Tipy na dochucení specle bylinkami a kořením

Pro dochucení specle můžete využít různé bylinky a koření, které dodají jídlu zajímavou chuťovou nuanci. Doporučujeme přidat do těsta na specle čerstvé nasekané petrželové lístky nebo oregano. Pro milovníky pikantního mohou být vhodné i červené papričky nebo chilli papričky. Pokud preferujete mírnější chuť, zkuste přidat koriandr nebo tymián. Koření jako kurkuma, kari nebo skořice také mohou specle obohatit o exotický nádech. Experimentujte s různými kombinacemi bylinek a koření a objevte svou oblíbenou variaci specle plnou chuti!

Jak správně servírovat specle a s čím je kombinovat

Specle jsou tradiční české jídlo, které si zaslouží správné servírování. Nejlepší je podávat specle hned po jejich přípravě, kdy jsou nejčerstvější a nejlépe chutnají. Specle se často podávají jako hlavní jídlo, ale mohou být také skvělým doplňkem k masu nebo omáčkám. Kombinovat je můžete s různými přísadami, jako je smetana, slanina, vejce, houby nebo zelenina. Specle se také hodí jako předkrm nebo součást bufetu. Při servírování specle můžete použít i dekorativní talíře a ozdobit je bylinkami pro vzhledový efekt.

Inspirace zahraničními pokrmy s podobným konceptem jako specle

Specle jsou tradiční české jídlo, které má však i své obdobné varianty v jiných zemích. Například v Německu se podobný pokrm nazývá "Spätzle" a je oblíbeným doplňkem k masovým omáčkám nebo se servíruje samostatně s máslem a bylinkami. V Rakousku se podobně připravují "Knödel", které jsou kulaté a často plněné ovocem nebo sýrem. Další podobné pokrmy jsou italské "gnocchi", které jsou vyrobeny z bramborového těsta a servírují se s různými omáčkami, a francouzské "spaetzles", které mají stejný název jako německá verze. Inspirace z těchto zahraničních pokrmů může přinést novou chuťovou dimenzi do vaší kuchyně a obohatit váš jídelní lístek.

Časté chyby při přípravě specle a jak se jim vyhnout

Při přípravě specle se často vyskytují některé chyby, které mohou ovlivnit výslednou chuť a konzistenci. Jednou z nejčastějších chyb je použití příliš řídkého těsta. Specle by měly být hutné a lepkavé, proto je důležité dodržovat správný poměr mouky a tekutiny. Další častou chybou je nedostatečné promíchání těsta, což může vést k tvorbě hrudek. Je důležité těsto důkladně promíchat, aby bylo hladké a bez hrudek. Při vaření specle je také důležité dbát na správnou teplotu vody. Voda by neměla být vroucí, ale ani příliš studená. Ideální teplota je kolem 80 stupňů Celsia. Další chybou je přeplňování hrnce s vodou při vaření specle, což může vést ke splasknutí těsta a jeho rozpadnutí se na menší kousky. Doporučuje se vařit specle ve více menších dávkách, aby se zabránilo tomuto problému.

Historie specle a jejich význam v české kuchyni

Specle mají dlouhou historii v české kuchyni a jsou považovány za tradiční české jídlo. Jejich původ sahá až do středověku, kdy byly specle připravovány jako levné a sýté jídlo pro chudší vrstvy obyvatelstva. Původně se vyráběly ručně pomocí dřevěných prken, na kterých se těsto krájelo a škrabalo do vroucí vody. Dnes se specle připravují pomocí speciálního nástroje nazývaného "speclovka". Specle mají velký význam v české kuchyni a jsou oblíbenou součástí mnoha tradičních pokrmů, jako například svíčková nebo guláš. Jejich jedinečná textura a chuť je neodmyslitelnou součástí české gastronomie.

Závěrem lze konstatovat, že specle jsou tradičním českým jídlem plným chuti, které si zaslouží místo ve vaší kuchyni. Aby byly specle dokonalé, je důležité dodržovat správný poměr ingrediencí a postup přípravy. Při míchání těsta je vhodné použít síto, aby se zabránilo tvorbě hrudek. Specle se nejlépe vaří ve vroucí osolené vodě a po uvaření se ihned oplachují studenou vodou. Pokud chcete dosáhnout křupavosti, můžete specle na pánvi orestovat s máslem nebo olejem. Při servírování je možné posypat specle nasekanou petrželkou nebo sýrem. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu přípravy, specle jsou skvělým pokrmem pro rodinné obědy nebo večeře plné tradice a chuti.

Publikováno: 26. 01. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Radka Novotná

Tagy: specle | tradiční české jídlo