Sladká slast: Představujeme vám neodolatelný cukrkandl pro vaši kuchyni

Cukrkandl, známý také jako kandování nebo "candy making" v angličtině, je druh sladkosti, který si získal oblibu po celém světě. Tento lahodný dezert se skládá především z cukru a dalších ingrediencí, které jsou smíchány a následně vařeny do čirého sirupu. Poté je směs tvarována do různých forem, jako jsou proužky, kostky nebo kulaté bonbony. Cukrkandl se vyrábí již po staletí a najdete ho ve všech koutech světa pod různými názvy. V tomto článku se podíváme blíže na historii a výrobu této sladkosti, stejně jako na to, jak si ji můžete vyrobit sami doma.

Historie cukrkandlu

Historie cukrkandlu začíná v 16. století v Německu, kde byly cukrovinky velmi oblíbené u šlechtických dvorů. Zpočátku se cukrkandl vyráběl ručně jako malé okrasné figurky a symboly, které se potom přidávaly jako dekorace do sladkých pokrmů. Postupem času se ale cukrářství rozvíjelo a nové technologie umožňovaly hladší a dokonalejší tvarování.

V 19. století zažil cukrkandl svůj vrchol popularity, kdy se stal symbolem vánočních svátků a zdobení stromečků. V té době se také rozšířily různé druhy cukrovinek, jako jsou sušenky, marcipán nebo fondán.

Dnes je cukrkandl oblíbenou sladkostí po celém světě a existuje mnoho druhů tvarů, barev i chutí. Cukráři stále hledají nové způsoby, jak inovovat tradiční recepty a přizpůsobit je moderním trendům.

Původ a význam názvu

Cukrkandl je jeden z oblíbených druhů cukroví v české kuchyni. Jeho původ a význam názvu jsou zajímavé, ale poměrně málo známé. Název "cukrkandl" se s největší pravděpodobností odvozuje z německého slova "Kandel", což znamená svícín. Existuje teorie, že tvar cukrkandlu připomíná svícín nebo svíci, což by mohlo být spojením mezi tvarováním cukroví a jeho pojmenováním. Další možností je, že slovo "kandel" odkazuje na to, že cukrkandly byly tradičně pečené v adventním období jako součást vánočních oslav a zdobení stolů. Bez ohledu na skutečný původ názvu má cukrkandl dnes silnou kulturní hodnotu pro Čechy i turisty navštěvující Českou republiku.

Tradiční recept na cukrkandl

Cukrkandl je tradiční české cukroví, které se peče především na Vánoce. Jeho výroba je sice poměrně pracná, ale zato výsledek stojí za to. Recept na cukrkandl se může mírně lišit podle regionu a rodiny, ale základní suroviny jsou stejné: hladká mouka, máslo, cukr a vejce.

Nejprve se smíchají dohromady máslo a cukr, dokud nevznikne hladká hmota. Následně se přidají vejce a postupně také mouka. Těsto se nechá odpočinout v ledničce minimálně hodinu.

Po této době se těsto rozdělí na menší kousky a postupně vyválí na tenké placky. Ty pak lze následně pokrájet do různých tvarů - nejčastěji se používají hvězdičky či kolečka.

V klasickém receptu na cukrkandl se také používají speciální formičky, ve kterých lze cukroví tvořit také do zajímavých tvarů jako například andulky či hrníčky.

Hotové kousky cukrkandlu se pak dají posypat perníkovou směsí nebo povrch potřít rozšlehaným bílkem a posypat cukrem.

Cukrkandl je křupavý a sladký vánoční mls, který si zamilují nejen děti, ale také dospělí. A kdo by si ho chtěl užít po celý rok, může se spokojit s jeho modernější variantou - perníkovou andulkou.

Moderní variace cukrkandlu

V posledních letech se stále častěji setkáváme s moderními variacemi tradičního cukrkandlu. Namísto klasického ořechového těsta a marmeládové náplně si dnes můžeme dopřát například variantu s pistáciovým krémem nebo s ovocnou pěnou. Změna se však netýká pouze náplně – cukrkandle často nabývají neobvyklých tvarů, jako jsou hvězdičky, srdečka či květy. Modernizace konvenčních receptur přináší nové způsoby kombinace chutí a esteticky zajímavé designy. Cukrkandle tak zůstávají oblíbeným vánočním sladkostem a zároveň lákadlem pro milovníky originálních dezertů.

Použití cukrkandlu v tradiční české kuchyni

Cukrkandl je sladké a chutné cukroví, které má své místo v tradiční české kuchyni. Jeho použití sahá až do 18. století, kdy byl často podáván jako součást štědrovečerní večeře. V současnosti najdete cukrkandly na mnoha vánočních trzích a jarmarcích po celé republice.

Tradiční cukrkandl se skládá ze dvou vrstev těsta: spodní je vyrobeno z tvarohového těsta a vrchní vrstva z medu a cukru. Cukrkandly se pak pečou v troubě při nízkých teplotách, aby zůstaly jemné a křehké.

Cukrkandly jsou oblíbeným dárkem pro přátele a rodinu během vánoční sezóny. Jejich charakteristická sladkost a jedinečná chuť lákají mnoho lidí, aby si je dopřáli s horkým pitím nebo samotné jako dezert. Pokud si chcete vyzkoušet něco nového z tradiční české kuchyně, rozhodně byste neměli opomenout ochutnat cukrkandl!

Oblíbené příběhy a pověsti spojené s cukrkandlem

Oblíbeným cukrovím v české kuchyni je cukrkandl, který má nejen lahodnou chuť, ale také svou vlastní pověst. Jedna z nejznámějších pověstí vypráví o tom, že se cukrkandl poprvé objevil na vánočním jarmarku v Praze. Místní pekaři zde nabízeli různé druhy cukroví včetně novinky - vánoční svícnu ve tvaru kandelábra s malými cukrovinkami připevněnými na hlavním stonku. O několik let později se tato oblíbená sladkost začala prodávat i jako suvenýr pro turisty a dnes už patří mezi tradiční české sladkosti. Další zajímavou pověst spojenou s cukrkandlem vypráví o tom, jak si obyvatelé malé vesnice uprostřed zimy nedokázali udělat oheň a tak se rozhodli použít tento sladký dezert jako zdroj světla. Zatavili ho do půllitrových sklenic, zapálili a venku si s nimi osvětlovali cestu domů. I když se jedná pouze o legendy a pověsti, určitě pomohly k popularitě tohoto sladkého pokrmu a dnes si ho můžete vychutnat po celém světě.

Jak si vyrobit cukrkandl doma

Pro milovníky sladkých dobrot je cukrkandl skvělou volbou. A co když byste ho mohli vyrobit sami doma? Stačí jen pár ingrediencí, trpělivost a chuť experimentovat. Na začátku si musíte připravit cukrovou polevu, kterou následně nalijete do forem ve tvaru kandlíků. Poté ji nechte ztuhnout a můžete se pustit do zdobení. Pro barvení polevy můžete použít potravinové barvy a pro doplnění dekorace cukrové perly, lízátko nebo mini marshmallow. Pokud se vám zdobení nepodařilo na první pokus, zkuste to znovu a snažte se být co nejvíce kreativní. Po dokončení dekorace nechte cukrkandly ztuhnout a můžete si je naprosto pohodlně vychutnat k šálku horkého kakaa, čaje či kávy.

Tipy na zdobení cukrkandlu

Cukrkandl je oblíbený druh cukroví, který se často objevuje na vánočních stolech. Pokud chcete vytvořit cukrkandl, který bude zaujmout nejen chuťové buňky, ale také oko, můžete využít několik triků při jeho zdobení. Například můžete použít různé druhy polevy a ozdob jako jsou perlinky nebo cukroví hvězdičky. Dále se dá cukrkandl ozdobit například jahodovým máslem nebo postavit do košíčku z krepového papíru s malou mašličkou. Pokud máte rádi minimalismus, stačí cukrkandly jen potřít polevou a posypat kousky mandlí nebo lískových ořechů. Vyzkoušejte několik různých dekorací a najděte tu svou oblíbenou!

Nápady na originální použití cukrkandlu

Cukrkandl je oblíbený druh cukroví, které má své pevné místo při slavnostních příležitostech. Kromě tradičního konzumování jako dezert lze cukrkandl využít i v řadě originálních způsobů.

Jednou z nejoblíbenějších možností je použití cukrkandlu jako dekorace. Lze ho umístit na stůl mezi květiny a jiné ozdoby nebo ho připevnit k dárku nebo svícnu jako krásný doplněk. Cukrkandly mohou být i součástí vánočního výzdobu domu.

Dalším způsobem, jak využít cukrkandlu, je jeho použití pro výrobu domácí kosmetiky. V kombinaci s kokosovým olejem a dalšími přísadami se může stát složkou koupelových pěn, tělových peelingů nebo krémů na ruce.

Pokud hledáte netradiční recept na sladkost s cukrkandlem, zkuste se pustit do výroby koláče nebo dortu s touto surovinou. Cukrkandly se mohou krájet na malé kousky a nahrazovat například čokoládu. Výsledkem bude skvěle vonící a chutnající dezert.

Využití cukrkandlu je tedy mnohem širší, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud ho máte doma větší množství, zkuste experimentovat s jeho použitím. Určitě najdete spoustu inspirace a možností, jak tento druh cukroví využít kreativněji.

V závěru lze konstatovat, že cukrkandl patří mezi oblíbené druhy cukroví nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích. Díky svému tvaru a sladké chuti se stává častým doplňkem na vánočních stolech, ale nejspíše si ho lidé pochutnají i během celého roku. Přestože jde o poměrně jednoduchou pochoutku, je velmi oblíbenou a nemalou roli hraje v českých tradičních receptech. Ať už se jedná o klasickou variantu s máslem a skořicí, nebo modernější verzi s ořechy a čokoládou, cukrkandl rozhodně nesmí chybět na žádném ochutnávkovém lístku při degustaci českých dezertů.

Publikováno: 28. 08. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Radka Novotná

Tagy: cukrkandl | druh cukroví