Vejce do skla: Originální pokrm, který vás nadchne!

Vejce Do Skla

Vejce do skla je jednoduchý, ale oblíbený pokrm, který se rychle připraví pro snídani nebo svačinu. Jde o vařené vaječné bílky a žloutky namíchané spolu v malé sklenici, která se obvykle připravuje ve vodě. Tento tradiční pokrm má nejen zdravotní přínosy díky obsahu bílkovin a dalších vitamínů, ale také může být ozdobou na talíři kvůli svému zajímavému vzhledu. V tomto článku vám ukážeme, jak tento chutný pokrm připravit krok za krokem!

Historie vejce do skla

Vejce do skla, také nazývané "eggs in a glass", je pokrm, který se tradičně podává při snídani. Historie této lahůdky sahá až do 19. století, kdy se začaly využívat nové technologie jako například skleněné nádoby na vaření jídla. Vejce do skla bylo oblíbené u aristokracie a velmi rychle se rozšířilo i mezi běžné lidí jako snídaňová alternativa k obvyklým žitným chlebům s máslem a džemem. Dnes se vejce do skla stalo populárním po celém světě a často se variuje s různými ingrediencemi jako například špenátem nebo slaninou.

Příprava a ingredience

Pokud se chystáte upéct tradiční vejce do skla, nebojte se. Tento jednoduchý pokrm na snídani nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Stačí pouze několik ingrediencí a trocha trpělivosti.

K přípravě vejce do skla budete potřebovat čerstvá vajíčka, sůl a pepř. Dále si připravte menší sklenice, které vydrží tepelnou úpravu v troubě nebo mikrovlnné troubě. Vhodné jsou například hrníčky na espresso.

Postup je velmi jednoduchý. Vejce rozklepneme do sklenice, osolíme a opepříme podle chuti. Sklenici pak dáme na pár minut do trouby nebo mikrovlnné trouby, dokud se bílek zatuhne a žloutek zůstane tekutý.

Vejce do skla je perfektním doplňkem k snídani či lehkému obědu a lze ho podávat například s toastem nebo krekry. Bon appetit!

Postup vaření vejce do skla

Postup vaření vejce do skla je jednoduchý. Nejprve si připravíme vodu a několik sklenic s nejlépe širokým ústím. Poté vodu nalijeme do hrnce a přivedeme k varu. Mezitím rozklepneme vejce do každé sklenice (ideálně tak, aby žloutek zůstal celý) a posolíme podle chuti. Následně umístíme sklenice se vejci do vroucí vody pomocí naběračky nebo pinzety. Vaříme asi 5-7 minut, dokud bílek zcela ztuhne a žloutek zbude tekutý, což je typické pro vejce na měkkou (anglicky soft-boiled). Hotová vejce opatrně vyjmeme ze sklenic a podáváme například s toustem nebo pečivem.

Varianty a přílohy k vejci do skla

Vejce do skla se mohou připravovat různými způsoby, a také lze přidávat různé ingredience, aby byl tento pokrm zajímavější a chutnější. Zde jsou některé varianty a přílohy k vejci do skla:

1. Klasický vejce do skla - Vejce se vaří v malých sklenicích s trochou soli, pepře a máslem na dně. Podávají se s čerstvým chlebem.

2. Mexický vejce do skla - Do vejce se přidávají kousky papriky, cibule, rajčata a chilli papričky pro pikantní chuť. Podávají se s tortillami nebo nachos.

3. Francouzský vejce do skla - Vejce se vaří s kousky slaniny, šunkou nebo sýrem pro bohatší chuť. Podávají se s croissanty nebo bagetou.

4. Indický vejce do skla - Do vejce se přidávají koření jako je kurkuma, koriandr a kuminové semínko pro kořeněnou chuť. Podávají se s indickým chlebem naan.

5. Přídavné přísady - K vejcům lze přidat i další ingredience jako jsou špenát, avokádo, smetana, klobása a další pro jedinečnou chuť.

Vejce do skla jsou rychlým a snadným jídlem, které se mohou přizpůsobit Vašim chutím a preferencím.

Zdravotní benefity vejce do skla

Vejce do skla je jednoduchý a zdravý způsob přípravy vajec, který nabízí mnoho zdravotních benefitů. Vaječný bílek je největším zdrojem proteinu v potravě a vejce také obsahují mnoho důležitých vitaminů a minerálů, jako jsou vitaminy D a B12, železo, fosfor a selén. Konzumace vejce do skla může pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporovat svalovou regeneraci po cvičení. Navíc je to rychlý a snadný pokrm, který lze připravit jak na snídani, tak na oběd nebo večeři.

Inspirace a alternativy

Inspirace a alternativy mohou být klíčem k tomu, jak své jídlo přiblížit novým chuťovým zážitkům. Pokud hledáte nové způsoby, jak si vychutnat vejce, zkuste některou z alternativ. Například vejce po španělsku s rajskou omáčkou, smažené vejce na avokádovém toastu nebo mexický burrito plněný vejcem a fazolemi. Pokud jste však fanoušci jednoduchosti, "vejce do skla" může být pro vás skvělou volbou. Stačí pouze vařit vejce ve sklenici s trochou oleje a dalšími ingrediencemi podle vašeho gusta a servírovat s toustovým chlebem nebo bagetou. Kromě toho lze tento pokrm snadno upravit tak, aby odpovídal vašim potřebám - například přidat do něj zeleninu nebo šunku pro doplnění bílkovin. Buďte kreativní!

Závěrem lze říci, že vejce do skla patří mezi oblíbené snídaně nejen v našich končinách, ale i v zahraničí. Tento jednoduchý pokrm se připravuje velmi rychle a může být obohacen o různé ingredience dle chuti. Navíc kromě své chutové lahodnosti poskytuje tělu potřebné živiny a vitaminy. Pokud tedy hledáte zdravou alternativu k obvyklým snídaním, zkuste si připravit vejce do skla a nechte se okouzlit jeho jedinečnou chuťovou kombinací.

Publikováno: 26. 10. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radka Novotná

Tagy: vejce do skla | pokrm z vajec, které se vaří v sklenici