Cheddar: Král mezi sýry, který rozproudí chuťové pohárky

Cheddar

Cheddar je typem sýra, který má své kořeny ve Velké Británii, konkrétně v oblasti Somersetu. Jeho chuťový profil se vyvíjel během staletí a dnes se jedná o velmi oblíbenou variantu sýra po celém světě. V článku se budeme podrobně zabývat historií i současnou podobou cheddaru, popisem jeho výroby a možnostmi použití v kuchyni.

Historie cheddaru

Cheddar je druh sýra, který má své kořeny hluboko v historii Anglie. První zmínka o cheddaru se datuje až do 12. století, kdy byl tento sýr vyráběn v oblasti Somerset na jihovýchodě Anglie. Původně byl cheddar sýrem určeným pro horníky a farmáře, díky své vysoké energetické hodnotě dokázal zasytit jejich těla během fyzicky náročné práce.

V průběhu 19. století začala popularita cheddaru růst a dnes se jedná o jeden z nejpopulárnějších druhů sýra na celém světě. V průběhu času se technologie výroby cheddaru stále zdokonalovala a postupem doby přibylo i množství různých variant tohoto sýra.

Dnes existuje velké množství regionálních stylů, které ovlivňují chuť i konzistenci tohoto oblíbeného druhu sýra. Ačkoli pochází ze starobylých kořenů, je stále plný života a oblíbenosti, kterou si zasloužil díky svému jedinečnému charakteru a široké škále použitelnosti při vaření.

Výroba cheddaru

Výroba cheddaru je proces, který trvá několik hodin až dní. Začíná se syrovou mlékem, které je nejprve ohříváno na určitou teplotu. Poté se přidává syřidlo, což je látka, která pomáhá oddělit sýrový sraženinu od syrového mléka.

Po několika minutách se sraženina odtéká a stlačuje do kompaktní hmoty podobné tvaru koule. Tuto hmotu pak důkladně masírujeme a stlačujeme, aby z ní vytekla co nejvíc syrovátka.

Následně se sýr umisťuje do speciálních forem na zrání a suší se. Poté se sýr přesouvá do "sýráren", což jsou velké místnosti, kde probíhá zrání cheddaru po dobu minimálně 3 měsíců. Během této doby se chuť a aroma cheddaru postupně rozvíjí.

Po skončení zrácení prochází výrobek posledním procesem - řezáním na kousky nebo krájením na plátky. Hotový produkt má typickou žlutou barvu a charakteristickou hořkavost, která je u tohoto typu sýra oblíbenou součástí jeho chuti.

Charakteristika cheddaru

Cheddar je tradiční anglický sýr, který se vyznačuje silnou a krémovou texturou a hořkosladkou chutí. Jeho výroba se liší od jiných sýrů tím, že se nezrajeje v mléčné tekutině, ale sušením a stlačením kusů sýra do kulatých forem nazvaných "chleby". Cheddar se obvykle zraje minimálně 60 dnů, ale mnoho druhů zrají i po mnoho měsíců nebo let. Delší zrání dodává sýru sytější chuť a křehčí konzistenci.

Charakteristické pro cheddar jsou také jeho vlnité linie, které se objevují při krájení sýra. Tyto linie jsou důsledkem skládání více vrstev sušeného sýra při jeho výrobě. Mnoho druhů cheddaru má také charakteristickou oranžovou barvu, která je způsobena použitím barviva z karotenu.

Dnes se cheddar vyrábí po celém světě a existuje mnoho různých druhů tohoto oblíbeného sýru. Od tradičních britských variant až po moderní americké verze s přidanými ingrediencemi jako jsou jalapeňos nebo červená paprika, cheddar je stále velmi populární a univerzálně použitelný sýr, který se hodí k mnoha pokrmům.

Oblíbené recepty s cheddarem

Cheddar je typický anglický sýr, který se používá při vaření i samostatně ke konzumaci. Jeho bohatá a sýrová chuť jej činí ideálním ingrediencí pro mnoho oblíbených receptů. Co se týká jídla, cheddar lze použít k ochucení různých druhů polévek, jako jsou brokolice a cheddar nebo kukuřičná polévka s cheddarem. Cheddarové noky jsou dalším vynikajícím pokrmem z tohoto sýra, stejně jako macaroni and cheese (tj. tradiční americké jídlo). Na dezerty vyzkoušejte cheddarové koláčky nebo pikantní chedarové sušenky. S tak širokou škálou receptů je snadné si dopřát chuť této lahodné pochoutky!

Zajímavosti o cheddaru

Cheddar je populární typ sýra pocházející z města Cheddar v Anglii. Jeho chuť se liší v závislosti na jeho stáří, které může trvat od několika měsíců až po několik let. Zajímavostí je, že přestože se jedná o anglický sýr, nejvíce se produkuje ve Spojených státech a Kanadě. Dnes existuje mnoho druhů cheddaru, včetně pikantního, bylinného nebo dokonce plátkového cheddaru, což jsou tenké plátky sýra vhodné pro burger nebo sendvič. Navzdory tomu, že má cheddar svůj původ v Anglii již více než 800 let, stále je oblíbeným sýrem po celém světě a tvoří důležitou součást mnoha jídel.

Cheddar ve světě

Cheddar je oblíbený typ sýra po celém světě, který se vyrábí převážně z kravského mléka. Jeho původ sahá až do 12. století, kdy se začal vyrábět na jihozápadě Anglie. Dnes se cheddar vyrábí v mnoha zemích po celém světě, jako například ve Spojených státech amerických, Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu a dokonce i v Japonsku. Každá země má svou vlastní variaci tohoto sýra, která se liší chuťovými vlastnostmi a trvanlivostí. Například americký cheddar má obvykle silnou a ostrou chuť, zatímco kanadská varianta je méně intenzivní a více krémová. Cheddar se používá nejen jako samostatné jídlo, ale také jako součást sendvičů a přísad do různých jídel.

Celkově můžeme říci, že cheddar je nejen oblíbeným sýrem po celém světě, ale také jedním z nejznámějších druhů sýra. Jeho vynikající chuť a široké spektrum použití ho dělá ideálním pro různé pokrmy a recepty. Z historického hlediska má cheddar velkou tradici a dnes se stává symbolem britské gastronomie. Bez ohledu na to, zda si ho užíváte jako součást sandwichů, tavený na burgerech či používáte jako přísadu do různých jídel, cheddar je určitě sýrem, který si zaslouží vaši pozornost.

Publikováno: 29. 10. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radovan Křivánek

Tagy: cheddar | typ sýra