Sušené mléko: Výhodná alternativa čerstvého mléka?

Sušené Mléko

Co je sušené mléko?

Sušené mléko je forma mléka, která byla odstraněna veškerá vlhkost. Tento proces probíhá tak, že se nejprve získá čerstvé kravské mléko a následně se odstraní veškerá voda z tohoto mléka. Výsledkem tohoto procesu je sušený prášek, který obsahuje všechny živiny a vitaminy, které jsou přítomny v obvyklém kravském mléce. Sušené mléko je velmi praktickou formou pro ukládání a dlouhodobé skladování, zvláště pokud není k dispozici dostatek chladících prostorů na trhu nebo v domácnostech. Navíc díky svým vynikajícím vlastnostem se sušené mléko používá jako klíčová složka mnoha potravinářských produktů, jako jsou pečivo, sladkosti nebo potravinových doplňků.

Jak se sušené mléko vyrábí?

Sušené mléko se vyrábí odstraňováním vody z čerstvého mléka. Proces začíná pasteurizací, kdy se mléko zahřeje na vysokou teplotu, aby se zabili bakterie a mikroorganismy. Poté následuje homogenizace, při které se mléko rozdrtí na menší částice a tím se sníží riziko oddělení tuku od ostatních složek.

Následně se mléko dehydratuje pomocí dvou hlavních metod: sušení stříkáním nebo sušením v bubnových sušičkách. Při sušení stříkáním je mléko rozprašováno do horkého vzduchu, což umožňuje rychlé odpaření vody. Sušení v bubnových sušičkách spočívá v tom, že se tekutina rozprostře po velkém bubnu a postupně je ohřívána, dokud veškerá vlhkost neodpaří.

Po obou metodách následuje mletí a tavení sušenky do práškovité konzistence. Výsledkem je sušené mléko s prodlouženou trvanlivostí a snadným skladováním.

Jaké jsou výhody sušeného mléka?

Sušené mléko je vynikající produkt, který má mnoho výhod. První z nich je dlouhá trvanlivost. Sušené mléko lze skladovat po dobu až 6 měsíců bez toho, aby ztratilo svou kvalitu nebo chuť.

Další výhodou sušeného mléka je jeho vysoká nutriční hodnota. Obsahuje velké množství bílkovin, vitamínů a minerálů, jako jsou vápník a železo. Je proto ideálním produktem pro ty, kteří se snaží udržet si zdravou stravu.

Sušené mléko je také snadno dostupné a cenově dostupné alternativou k čerstvému mléku. Navíc se dá snadno použít při vaření nebo pečení jako náhrada za krém nebo smetanu.

Pokud tedy hledáte dlouhotrvající produkt s vysokou nutriční hodnotou, který je snadno dostupný a cenově dostupným řešením, sušené mléko je pro vás ideální volbou!

Jak se sušené mléko skladuje a používá?

Pokud máte sušené mléko, je důležité ho správně skladovat a používat, aby si zachovalo svou chut a především aby neztratilo svoji kvalitu.

Nejlepší místo pro skladování sušeného mléka je suché a chladné místo. Ujistěte se také, že obal sušeného mléka je pevně uzavřený, aby se do něj nedostala vlhkost ani vzduch. To by mohlo vést k jeho zkvaru nebo k znehodnocení.

Při používání sušeného mléka se doporučuje vytvořit si roztok podle návodu na obalu. Důkladně promíchejte sušenou směs s vodou podle poměru uvedeném na obalu. Následně tento roztok můžete použít jako běžné kravské mléko při vaření nebo pečení.

Sušené mléko může být také použito jako samostatný nápoj po rozpuštění ve vodě. Pokud preferujete silnější chuť, můžete přidat i více sušenky.

Vynechání přidaných aditiv a konzervačních látek vás nutí skladoat produkt správním způsobem a chrání jej proti škodlivým vlivům.

Jaké jsou alternativy k sušenému mléku?

Pokud hledáte alternativy k sušenému mléku, máte na výběr několik možností. Jednou z alternativ může být kravské nebo rostlinné mléko, které je k dostání buď v obchodech s potravinami, nebo v bio a zdravých potravinách. Dále můžete zkusit kondenzované mléko, které je hustší a sladší než sušené mléko a ideální pro přípravu dezertů. Pokud preferujete bezlepkovou dietu nebo jste alergičtí na laktózu, můžete zkusit kokosové, sójové nebo mandlové mléko. Tyto alternativy jsou lehce stravitelné a mají nižší obsah tuku a sacharidů než sušené mléko.

Sušené mléko v kuchyni: recepty a tipy.

Sušené mléko může být skvělým pomocníkem v kuchyni, ať už potřebujete nahradit čerstvé mléko, nebo hledáte nové způsoby použití této přísady. Zde je několik receptů a tipů, jak využít sušené mléko:

- Přidejte sušené mléko do smoothie za bohatou chuť a texturu.

- Použijte sušené mléko namísto čerstvého při pečení koláčů, muffinů a chleba.

- Zkuste si připravit sušenkové těsto s náhražkou světlého cukru pomocí sušeného mléka.

- Vytvořte vlastní smetanovou omáčku s přidáním vody a sušeného mléka.

- Přidejte pár lžiček sušeného mléka do šálku kávy nebo čaje pro krémovější chuť.

Sušené mléko může být skvělým doplňkem ve vaší kuchyni. Doufám, že tyto recepty a tipy vám pomohou objevit nový způsob použití této přísady.

Publikováno: 22. 06. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radka Novotná

Tagy: sušené mléko | mléko, které bylo sušené