Wasabi: Ostrá chuťová exploze do vaší kuchyně!

Wasabi

Co je wasabi?

Wasabi je koření, které pochází z Japonska a jedná se o zelenou pastu nebo prášek s ostrou chutí. Obvykle se podává s sushi nebo sashimi jako dochucovadlo a má výrazné antibakteriální účinky. Wasabi se tradičně získává ze stonku rostliny wasabi, která je svým vzhledem podobná ředkvičce. Vyšší kvalita wasabi pochází pouze z určitých oblastí Japonska a patří ke specialitám této země.

Historie používání wasabi v japonské kuchyni

Historie používání wasabi v japonské kuchyni

Wasabi, kořenová rostlina z čeledi křenovitých, se v Japonsku používá již po mnoho let nejen kvůli své ostré chuti, ale také pro svoje léčivé účinky. První zmínky o používání wasabi v japonské kuchyni sahají až do období Nary (710-794) a od té doby se stalo pevnou součástí tradičního japonského menu.

Původně bylo wasabi pouze regionálním produktem ze severních oblastí Japonska, ale dnes se pěstuje na celém ostrově Honšú. Pro přípravu wasabi pasty se používá speciální rýže nebo škrob a samotný kořen je nasekaný do jemné pasty. Tato pasta se často podává k sushi, sashimi nebo tempurou jako dochucovadlo.

Na rozdíl od hojně užívaných feferonek nezanechává wasabi v ústech trvalou stopu pálení, vyvolanou oleoresinem kapsaicinu. Wasabi místo toho produkuje intenzivní chladivý pocit ve spodní čelisti a nosohltanu.

Dnes je wasabi respektovanou ingrediencí tradiční japonské i moderní fusion kuchyně a její vliv na světové kuchařské umění se neustále rozšiřuje.

Jak se vyrábí wasabi?

Pokud se chystáš připravit si sushi nebo jiné tradiční japonské pokrmy, určitě už jsi slyšel o wasabi. Jedná se o koření s ostrou chutí, které kromě japonské kuchyně najde využití i v dalších asijských zemích. Ale jak se vlastně wasabi vyrábí?

Prvním krokem je sběr kořene rostliny Wasabia Japonica, která se pěstuje hlavně v horách Japonska. Kořen obsahuje silné enzymy a éterické oleje, které jsou zodpovědné za ostrou chuť.

Poté je kořen nastrouhán na speciálním struhadle vyrobeném ze živce, což je velmi tvrdým materiálem podobným betonu. Tento proces vyžaduje mnoho trpělivosti a síly, protože kořen má velmi tvrdou a pevnou konzistenci.

Natrhaný wasabi se poté smísí s malým množstvím soli a destilované vody, aby vznikla pasta s hladkou texturou. Vzhledem k tomu, že wasabi obsahuje enzymy citlivé na teplo a vzduch, je důležité spotřebovat pastu co nejdříve po jejím přípravku.

Wasabi není jednoduché vyrábět, ale jeho unikátní chuť a zdravotní přínosy za to stojí. Teď už víš, jak je tento vynikající koření vyrobeno a můžeš si ho sami doma připravit.

Jak používat wasabi v kuchyni?

Pokud hledáte nové způsoby, jak v kuchyni použít koření wasabi, máme pro vás několik tipů. Za prvé, byste mohli přidat malý lžičku do vaší oblíbené omáčky na sushi, aby získala trochu pikantnosti. Kromě toho můžete wasabi smíchat s majonézou a použít jako dip pro pečený losos nebo krabí maso. Wasabi se také skvěle hodí pro dochucení polévek a vašich oblíbených asijských jídel. Pokud jste odvážnější, zkuste si připravit domácí wasabi těstoviny - stačí smísit wasabi pastu s olivovým olejem a podávat s vašimi oblíbenými těstovinami. A nakonec, pokud chcete experimentovat s kontrasty chutí, zkuste smažit pokrmy v pomalém tempu a posypat je práškovým wasabi - chuť bude nezapomenutelná!

Zdravotní přínosy a rizika spojená s konzumací wasabi

Wasabi je koření, které se tradičně používá v japonské kuchyni. Kromě své ostré chuti a charakteristické vůně má wasabi také několik zdravotních přínosů. Jeho hlavní aktivní složkou je allylisothiokyanát, který má silné antibakteriální účinky a pomáhá bojovat proti infekcím.

Jiným přínosem konzumace wasabi je jeho schopnost snížit hladinu cholesterolu v těle. Díky tomu pomáhá prevenci srdečních onemocnění a cévních potíží. Zároveň obsahuje isothiocyanát sulfinát, což je látka s protizánětlivými účinky.

Nicméně, konzumace velkého množství wasabi může být riziková pro citlivé jedince. Někteří lidé totiž mohou být alergičtí na toto koření a vyvolat u nich vážné alergické reakce.

Pokud mate rádi japonskou kuchyni a často konzumujete wasabi, měli byste si uvědomit jak zdravotní přínosy, tak i možná rizika spojená s konzumací tohoto koření.

Wasabi vs. jiná koření: srovnání chuti a účinků

V tomto článku se zaměříme na srovnání chuti a účinků wasabiho s jinými kořeními. Wasabi je tradiční japonské koření, které se používá k dochucení sushi a dalších japonských pokrmů. Jeho unikátní chuť a vůně z něj dělají oblíbenou přísadu v celosvětové kuchyni. V porovnání s ostatními kořeními má wasabi silný účinek na zdraví, jako např. podporu trávení, snížení krevního tlaku a imunitní posílení. Na druhou stranu existují i další koření, která mají stejné nebo podobné účinky jako wasabi, jako např. zázvor nebo hořčice. Ve svém článku prozkoumáme rozdíly mezi wasabi a těmito kořenímii, abychom vám pomohli rozhodnout, které použít při vaší další vařečce!

Jak si vybrat kvalitní wasabi?

Wasabi je koření, které slouží především k ochucení japonských jídel. Avšak ne každý wasabi je stejně kvalitní a mnohdy se setkáváme s "falešnou" variantou tohoto koření. Pokud tedy chcete být v kuchyni opravdovými profesionály, je důležité si vybrat kvalitní wasabi. Jak na to?

1. Zkontrolujte složení - Kvalitní wasabi by měl obsahovat pouze čtyři ingredience: samotné wasabi, octovou vodu, cukr a sol. Pokud na obalu najdete další složky, pravděpodobně se jedná o falešný produkt.

2. Sledujte zemi původu - Nejlepší wasabi pochází z Japonska a konkrétně ze dvou regionů: Izu a Nagano. Pokud tedy vidíte na obalu napsané "made in China", zvažte raději jinou alternativu.

3. Zkuste chuť - Kvalitní wasabi má ostrou chuť, která postupně ustupuje, aniž by zapálila ústa příliš dlouho. Falešný wasabi často obsahuje hořčici namísto skutečného koření, což může vést ke značnému pálení v ústech.

4. Sáhněte po pastě - I když je wasabi v prášku nejčastější volbou, pasta má často lepší chuť a obsahuje více skutečného koření.

S těmito tipy se již snadno vyvarujete nákupu falešné varianty tohoto oblíbeného koření a budete si moci vychutnat opravdovou japonskou kuchyni s plnou chutí.

Recepty s wasabi: sushi, omáčky, saláty a další

Vyzkoušejte si chuťové dobrodružství s jemně pálivým wasabi! Toto tradiční japonské koření se často používá k dochucení sushi a dalších rybích pokrmů, ale určitě byste neměli opomenout jeho využití v omáčkách, salátech a dalších receptech. S námi objevíte nejrůznější způsoby, jak začlenit wasabi do vaší kuchyně a okouzlit své blízké novými lahůdkami. Připravte se na chuťovou explozi a nechte se inspirovat našimi recepty s wasabi!

Wasabi v gastronomických trendech: nové použití a inovace

Wasabi, jako unikátní japonské koření, se stává stále populárnějším v gastronomickém světě. Nové použití a inovace tohoto intenzivního zeleného prášku jsou čím dál tím více objevovány. Wasabi již dnes není pouze doplňkem sushi a sashimi, ale také ho můžeme najít v různých omáčkách, marinádách a dipů. Stejně tak kreativní kuchyři experimentují s novými způsoby použití wasabi - od pečení a grilování až po míchání do koktejlů. Nenechte si ujít tuto exotickou chuťovou senzaci!

Zajímavosti o wasabi a jeho využití mimo kuchyni

Zajímavosti o wasabi a jeho využití mimo kuchyni jsou fascinující. Toto japonské koření, které je známé zejména díky sushi, má totiž mnoho pozoruhodných vlastností a různorodé použití. Od léčení bolavých zubů až po ochranu před bakteriemi, wasabi nabízí nejenom jedinečnou chuťovou zkušenost, ale také řadu překvapivých benefitů pro lidské zdraví a využití v potravinářství i kosmetice. Co všechno byste o wasabi nevěděli? Přečtěte si zajímavosti o tomto exotickém koření.

Publikováno: 16. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radovan Křivánek

Tagy: wasabi | koření