Mangold - zelenina plná zdraví a chuti, kterou byste měli začlenit do svého jídelníčku

Mangold

Co je mangold?

Mangold je zelenina, která se často pěstuje pro své vynikající chuťové vlastnosti a bohatý obsah vitamínů a minerálů. Jedná se o rostlinu s velkými zelenými listy a tučnými bílými stonky, které jsou obvykle sklízeny společně s listy. Mangold se často používá jako přísada k různým pokrmům nebo konzumuje jako samostatné jídlo. Jeho úžasná chuť a vysoká nutriční hodnota ho dělají oblíbenou volbou pro milovníky zdravého stravování.

Historie mangoldu

Historie mangoldu

Mangold, označovaný také jako špenátová řepa nebo zelí, patří do čeledi laskavcovitých rostlin a je považován za jednu z nejstarších kulturních rostlin na světě. První zmínky o něm pocházejí už z antického Řecka a Říma, kde byl mangold hojně pěstován pro své chutné a výživné listy.

Během středověku se mangold stal oblíbenou zeleninou ve Francii, Itálii a Nizozemsku, kde se často používal jako součást pokrmů s rybami a masem. Postupně se rozšířil i do dalších evropských zemí a stal se součástí tradiční kuchyně mnoha regionů.

V dnešní době je mangold oblíbenou zeleninou po celém světě. Je bohatý na vitaminy a minerální látky a snadno se připravuje různými způsoby - vařením, pečením nebo dušením. Může být součástí hlavních jídel nebo použit jako přísada do salátů či omáček.

Historie mangoldu je dlouhá a pestrá, ale dnes si ho můžeme užít jak v klasických receptech, tak v moderní kuchyni plné netradičních variant.

Výživové hodnoty mangoldu

Výživové hodnoty mangoldu

Mangold, též známý jako špenát řepák, je zelenina s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Tento listový zeleninový druh má nízký obsah kalorií a je bohatý na antioxidanty a vlákninu. Je také vynikajícím zdrojem vitaminů A, C a K, hořčíku a železa. Díky své vysoké živinové hodnotě se mangold stává lákavou volbou pro ty, kteří dbají na zdravou stravu a chtějí přidat do svého jídelníčku pestrou paletu zdravých rostlinných potravin.

Pěstování mangoldu

Pokud se rozhodnete pěstovat mangold, máte na výběr z různých odrůd, které se liší barvou a tvarem listů. Mangold je velmi oblíbenou zeleninou především díky své chuti a vysoké živinové hodnotě. Na výsadbu je vhodné vybrat slunné místo s dobře propustnou půdou a pravidelně zalévat. Při sklizni je potřeba odtrhnout celé listy spolu s řapíkem a můžete si tak užít zdravou porci této skvělé zeleniny.

Použití mangoldu v kuchyni

Mangold je zeleninou s neobvyklým vzhledem a chutí, která se stává stále častějším ingrediencí v kuchyni. Tento listový salát může být použit na mnoho způsobů - od jednoduchých salátů a polévek po složitější pokrmy jako mangoldové ravioli, quiche nebo lasagne. Mangold také přidává pestrost do smoothies a koktejlů - stačí jen trochu fantazie. Tato univerzální zelenina je navíc bohatá na vitaminy a minerály, což ji dělá ideální pro každodenní stravování. Zkuste tedy zařadit mangold do své kuchyně a objevte nové chuťové zážitky!

Recepty s mangoldem

Mangold je zelenina plná vitamínů a minerálů, která se často používá v kuchyni. Pokud máte chuť vyzkoušet něco nového, můžete si připravit jednu z následujících receptů s mangoldem:

Zdravotní benefity mangoldu

Mangold je nejen chutnou zeleninou, ale také nabízí mnoho zdravotních benefitů pro tělo. Podívejme se na některé z nich a uvidíte, proč byste si měli zařadit mangold do svého jídelníčku jako pravidelnou součást.

1) Podpora imunitního systému: Mangold obsahuje vysoký obsah vitamínů C a A, které pomáhají posilovat imunitu. Tyto vitamíny přispívají k ochraně před infekcemi, viry a bakteriemi.

2) Zdravá kůže: Díky bohatému obsahu vitamínů C a E může mangold pomoci chránit pokožku před stárnutím a negativními vlivy prostředí. Také se tvrdí, že pravidelná konzumace mangoldu může pomoci s problémy jako jsou akné nebo ekzém.

3) Zlepšení trávení: Mangold obsahuje vlákninu, která podporuje správnou funkci trávicího systému. Pravidelná konzumace mangoldu může také pomoci s prevencí chronických onemocnění jako je např. rakovina tlustého střeva.

4) Zdravé srdce: Mangold obsahuje minerál draslík, který pomáhá udržovat zdravou hladinu krevního tlaku, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

5) Posilování kostí: Mangold je bohatým zdrojem vápníku, který pomáhá s posilováním kostí a prevencí osteoporózy.

Z těchto důvodů může být mangold skvělou volbou pro každého, kdo hledá zdravé jídlo plné živin a výhod pro tělo.

Možné vedlejší účinky konzumace mangoldu

Mangold, pestrá zelenina, kterou mnozí lidé milují pro její svěží chuť a vysoký obsah živin. Avšak jako u většiny potravin, i mangold má své vedlejší účinky, o kterých je dobré být informován před jeho konzumací. Následující text se zaměřuje na možné vedlejší účinky konzumace mangoldu a jak jim předejít.

Jak nakupovat a skladovat mangold

Mangold je lahodná zelenina, která má mnoho výhod pro vaše zdraví. Pokud se chystáte nakupovat a skladovat mangold, je důležité vědět několik tipů a triků.

Při nákupu mangoldu vybírejte listy s tmavě zelenou barvou a bez jakýchkoliv známek vad. Jemně stiskněte listy, aby byly pevné a křehké. Zkontrolujte stonky - měly by být tuhé a nevybledlé.

Skladujte mangold v chladničce v papírových sáčcích nebo obalech, aby se snížilo riziko vlhkosti. Před použitím mangold omyjte pod tekoucí vodou - to pomáhá odstranit písek nebo jiné nečistoty.

Mangold se dá vařit nespočetnými způsoby. Jednoduchým způsobem je například dušení na másle s česnekem a citronovou šťávou. Mangold lze také použít jako alternativu ke špenátu při přípravě lasagní nebo ravioli.

Využijte tedy tyto jednoduché tipy na nakupování a skladování mangoldu a zkuste tento lahodný zeleninový pokrm uvařit doma!

Závěr - Proč by měl být mangold součástí tvé stravy?

Pokud se zajímáš o zdravou výživu, měl bys věnovat pozornost mangoldu. Tato zelenina obsahuje bohaté množství vitamínu K, vitamínu A a vitamínu C, stejně jako minerály jako hořčík, draslík a vápník. Díky svému složení může být mangold prospěšný při snižování krevního tlaku, chránit proti srdečním chorobám a pomoci udržet zdravou kostní hmotnost. To je jen několik důvodů, proč by mangold měl být součástí tvé stravy. Takže neváhej a zařaď tuto zeleninu do svých jídelníčků!

Publikováno: 10. 04. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radka Novotná

Tagy: mangold | zelenina