Parmezán - král italských sýrů, který okouzlí vaše chuťové buňky

Parmezán

Co je parmezán?

Parmezán je tvrdý sýr původem z italského města Parma. Je velmi oblíbený po celém světě díky svému unikátnímu kořeněnému a oříškovému aroma, které se hojně využívá při vaření. Parmezán se často používá jako doplněk k těstovinám, salátům, polévkám a dalším jídlům. Tento sýr je vyroben z kravského mléka a musí být zrající minimálně 12 měsíců, aby dosáhl plné chuti a textury. Parmezán je také velmi výživný, obsahuje vysoké množství vápníku, bílkovin a vitamínů.

Historie parmezánu

Historie parmezánu sahá až do 13. století, kdy se v italské provincii Emilia-Romagna začal vyrábět sýr z kravského mléka. V průběhu staletí se technologie výroby parmezánu zdokonalovala a dnes je tento sýr jedním z nejznámějších na světě.

Parmezán se tradičně vyrábí ze surového kravského mléka, které se nejprve ohřeje na určitou teplotu. Následně se přidají kultury bakterií a syřidla, což způsobí srážení mléka. Sraženina se potom rozdrtí, proplete a následně uloží do forem na zrání.

Parmezán musí zrát minimálně 12 měsíců, ale některé druhy mohou zrajícím procesem projít i více než 36 měsíců. Během tohoto procesu sýr ztrácí vlhkost a postupně nabývá charakteristickou krystalickou strukturu.

Dnes je parmezán oblíbený po celém světě jako chuťová přísada do různých jídel, např. do tésaných salátů, omáček a zapékání. Parmezán je také oblíben jako samostatná delikatesa a často jej můžete vidět na talíři s kouskem chleba a dobrým vínem.

Jak se vyrábí parmezán?

Jak se vyrábí parmezán?

Parmezán je tvrdý kravský sýr, který má své kořeny v italské oblasti Emilia-Romagna. Výroba parmezánu začíná pastvou krav na loukách, kde se živí převážně čerstvou trávou. Po dobu tří měsíců po narození telat jsou odstaveni a jejich mléko slouží jako surovina pro výrobu sýra.

Po naložení do velkých kotlů se mléko ohřívá a přidávají se enzymy a kyseliny, které způsobují srážení bílkovin. Takto vytvořené sraženiny jsou následně stlačeny a formovány do charakteristických plátů. Tyto pláty jsou poté ponořeny do solného roztoku, který jim dodá chuť a zabraňuje vzniku nežádoucích bakterií.

Sýr musí nechat odležet po dobu minimálně 12 měsíců, aby nabyl své charakteristické chuti a textury. Během této doby ho ošetřujeme speciálním olejem, aby se povrch nepoškodil.

A to je celkový proces výroby parmezánu!

Kde se parmezán vyrábí?

Parmezán je sýr, který se vyrábí v Itálii. Jeho název je odvozen od města Parma, které se nachází v regionu Emilia-Romagna. Parmezán se vyrábí z kravského mléka, které musí pocházet právě z tohoto regionu a musí být velmi kvalitní. Výroba parmezánu trvá nejméně 12 měsíců, během nichž sýr zraje a získává svou specifickou chuť a aroma. Pokud chcete ochutnat opravdový parmezán, hledejte na obalu označení "Parmigiano Reggiano" - toto označení garantuje původ i kvalitu sýru.

Jaké jsou druhy parmezánu?

Parmezán je oblíbený sýr a mnoho lidí se ho nevzdá ani při změně stravy. Existuje několik druhů parmezánu, které se liší jak chutí, tak způsobem výroby.

Nejznámějším druhem parmezánu je Parmigiano-Reggiano. Tento tvrdý italský sýr se vyrábí z kravského mléka a má silnou, ořechovou chuť. Je dobře rozpustný a často se používá jako doplněk k těstovinám či salátům.

Dalším druhem parmezánu je Grana Padano. Tento sýr má jemnou chuť a lehce sladkou vůni. Vyrábí se ze stejného mléka jako Parmigiano-Reggiano, ale místo solení ve slané vodě se solí na suchu.

Mezi další druhy patří například Reggianito nebo Parmesancio. Tyto sýry jsou často levnější náhražky drahších parmazánů, ale mají podobnou chuť a jsou vhodné pro každodenní použití.

Ať už si vyberete jakýkoli druh parmezánu, bude to určitě skvělá volba pro vaše chutné pokrmy!

Jak se parmezán konzumuje?

Parmezán je jedním z nejpopulárnějších sýrů na světě a jejich chuťové vlastnosti si získávají stále nové fanoušky. Pokud si chystáte ochutnat tento sýr poprvé, může se vám snadno stát, že nebudete vědět, jak ho konzumovat. Zde je několik tipů, jak parmezán správně podávat a jak si jeho chuti doslova užít na maximum.

1. K dostání jsou celé kusy i strouhaný parmezán, ale obojí typ lze použít stejně dobře. Pokud máte v plánu připravit pesto nebo noky s parmezánem, raději volte strouhanou variantu.

2. Parmezán se obvykle podává jako předkrm či součást hlavního jídla a to buď ve formě plátků (které se mohou krátit nad pastu či salát) nebo malých 'granulí'.

3. Parmezán můžete jíst samotný jako pochoutku - nastrouhejte si ho a pokapejte olivovým olejem, takto bude váš chléb dokonalým doplňkem.

4. Parmezán může být i ideálním doplňkem pro různé druhy ovoce - zejména pro hrušky, jablka či fíky. Pokud chcete být originální, zkuste si připravit tradiční italský těstovinový salát zvaný Caprese a posypte jej nastrouhaným parmezánem.

S trochou fantazie můžete parmezán využít jako vynikající ingredience různých druhů jídel a ozvláštňovat tak své gastronomické zážitky.

Jaký je nutriční obsah parmezánu?

Parmezán je tvrdý sýr pocházející z italské provincie Parmy. Mnoho lidí se zajímá o jeho nutriční hodnoty a správnou porci pro zahrnutí do svého jídelníčku. Parmezán obsahuje velké množství bílkovin, železa a vápníku. Dále také obsahuje tuky a cholesterol, proto by měl být konzumován s mírou. Porce parmezánu se obvykle odhaduje na 30 gramů, což představuje asi 110 kalorií. Pokud hledáte chutnou a výživnou alternativu klasických druhů sýrů, parmezán může být skvělou volbou.

Jak skladovat parmezán?

Parmezán je lahodný sýr, který může být skladován po několik týdnů, pokud je správně uložen. Nejlepší způsob, jak uchovat parmezán, je v chladničce v hermeticky uzavřené nádobě nebo obalu. Toto zabrání průniku vzduchu a ochrání sýr před vysycháním a ztrátou chuti.

Při skladování parmezánu je důležité dbát na to, aby byl sýr oddělen od ostatních potravin. Vzhledem k jeho intenzivní chuti a vysokému obsahu soli by mohla chuť dalších potravin ovlivnit. Proto se doporučuje parmezán ukládat do samostatné části ledničky.

Pokud máte celý kus parmezánu, můžete jej nakrájet na menší kousky a zabalit do sáčku na potraviny nebo fólie. Takto uložený sýr si zachová svou chuť a kvalitu po delší dobu.

Sledujte také datum spotřeby uvedené na obalu parmezánu a snažte se ho spotřebovat co nejdříve po otevření. Jednoduché dodržování těchto tipů zajistí chrání vaši oblíbenou pochoutku po delší dobu.

Jak se parmezán liší od jiných druhů sýrů?

Parmezán, jeden z nejoblíbenějších druhů sýrů na světě, se vyznačuje unikátním vzhledem a chutí. Jeho slavnostní název "Parmigiano-Reggiano" odhaluje jeho původ - pochází z regionu Emilia-Romagna v Itálii. Parmezán je tvrdý sýr, který se řadí mezi tzv. "Stravecchio" sýry, což znamená, že byl dozráván minimálně 24 měsíců.

Jeho chuť je ostřejší a hořčejší než u jiných druhů sýrů a také má delikátní ořechovou příchuť. Parmezán je vysoce kvalitní sýr díky použití pouze třech ingrediencí - mléka, syřidla a soli. Druhé sýry mají obvykle další přísady jako jsou koagulační enzymy, barvicí látky nebo konzervanty.

Zkrátka řečeno: parmezán se liší od ostatních druhů sýrů svou charakteristickou chutí a tvrdostí. Je vhodný jak pro konzumaci samotného, tak i do různých jídel jako např. polévek či těstovinových omáček, kde dodává jedinečnou chuť a aroma.

Jaké jsou zajímavosti o parmezánu?

Jaké jsou zajímavosti o parmezánu?

Parmezán, také známý jako parmigiano-reggiano, je tvrdý sýr původem z italského města Parma. Tento sýr se vyrábí již více než 900 let a dnes patří k nejoblíbenějším sýrům na světě. Zde jsou některé zajímavosti o parmezánu:

- Tradiční výroba parmezánu pochází ze středověku a probíhá dodnes podobným způsobem.

- Parmezán je vyroben pouze z mléka krav v Itálii a musí splňovat přesné standardy kvality.

- Surovina pro parmezán se skládá pouze z třech ingrediencí: čerstvého kravského mléka, soli a syřidla.

- Parmezán se tradičně stárne po dobu 12 až 36 měsíců, což mu dává unikátní chuť a texturu.

- Parmezán se často konzumuje rozdrobený nebo nastrouhaný a používá se ke zdobení salátů či těstovin.

Pokud jste fanoušci tohoto skvělého sýra, určitě si užijete tyto zajímavosti o jeho historii, výrobě a použití v kuchyni.

Recepty s parmezánem.

Pokud hledáte inspiraci pro vaření s lahodným parmezánem, máme pro vás skvělé zprávy! Podívejte se na naše nejlepší recepty s tímto chutným sýrem, které vám přinesou dokonalou chuťovou explozi. Od těstovin po saláty a polévky - zaručujeme vám, že si oblíbíte každé jídlo plné této italské speciality. Užijte si lahodnou gastronomickou cestu plnou bohatých a intenzivních chuťových zážitků!

Publikováno: 19. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radka Novotná

Tagy: parmezán | sýr