Wokování jako profesionál: Objevte tajemství dokonalých asijských pokrmů s wok pánví!

Wok Pánev

Úvod do wokování

Wokování je tradiční způsob vaření používaný v asijské kuchyni. Wok pánev je speciální nástroj, který se užívá k rychlému smažení na vysoké teplotě. Využitím wok pánve můžeš dosáhnout skvělé chuti a krásného vzhledu pokrmů. Úvod do wokování ti pomůže získat základní znalosti a tipy pro efektivní použití této pánvičky. S našimi radami bude tvé wokování jednodušší a úspěšnější než kdy dřív!

Co je to wok pánev?

"Co je to wok pánev?"

Wok pánev je speciální pánvička, která se používá především k wokování. Jedná se o tradiční asijský způsob vaření, kdy jsou potraviny intenzivně smaženy na vysoké teplotě za stálého míchání. Wok pánev má charakteristický tvar s vysokými stěnami a širokým dnem, což umožňuje rychlé a rovnoměrné ohřátí potravin. Díky této pánvi může být vaše jídlo skvěle ochuceno, zdravé a chutné. Pokud tedy milujete asijskou kuchyni nebo chcete vyzkoušet nové způsoby vaření, může být wok pánev pro vás tou správnou volbou!

Historie wok pánve

Historie wok pánve sahá až do 2. století před naším letopočtem, kdy byla tato pánvička vynalezena v čínské provincii Cuo. Wok se tradičně používá ke smažení rychlých pokrmů a je velmi oblíbeným nástrojem v asijské kuchyni. V průběhu času byly wok pánev vyrobeny z různých materiálů, jako je např. dřevo, bronzu nebo litiny. Dnes jsou nejpopulárnější wok páne z nerezové oceli nebo hliníku. Nezáleží ale na materiálu, použití wok pánve je stále to samé - usnadnit vaření chutných pokrmů plných vůní a chutí.

Různé typy wok pánví

Pokud hledáte vhodnou wok pánev pro vaši kuchyň, určitě se zamyslete nad různými typy, které jsou v nabídce. Existují wok pánve s různými povrchy - například s antihaftovou vrstvou nebo s tradičním litinovým povrchem. Dále si můžete vybrat mezi různými velikostmi a tvary - od menších jednohubkových po větší, hlubší verze pro přípravu většího množství jídla. Některé wok pánve jsou vybaveny i víkem, což je ideální pro dušení a dusení pokrmů. Vyberte si tu správnou wok pánev pro vaše bedničky a zkuste nějaké exotické recepty!

Jak vybrat správnou wok pánev

Pokud hledáte správnou wok pánev, je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Nejprve si zvažte velikost pánve a její materiál - ideální je vybrat pánev dostatečně velkou pro vaše potřeby, která je vyrobena z kvalitního materiálu, jako je například ocel nebo litina. Dále si ověřte, zda má pánev pohodlné držadlo a pokud možno i víko, aby byla příprava jídla co nejpohodlnější. V neposlední řadě se podívejte na specifické funkce, které wok pánev nabízí - například anti-přilnavý povrch nebo možnost použití na indukční desky. S tímto rádcem byste měli být schopni najít tu pravou wok pánev pro své potřeby!

Jak používat wok pánev

Wok pánev je skvělým kulinářským pomůckou pro přípravu exotických pokrmů, jako například čínského jídla. Pokud si chcete vychutnat autentické chutě a aroma, je důležité vědět, jak správně používat wok pánev.

Nejprve je potřeba zvolit vhodný materiál na vaření. Tradiční wok pánve jsou vyrobeny z oceli nebo litiny, ale mohou být také vyrobeny z nerezové oceli nebo hliníku. Ocelové a litinové wok pánve jsou však obecně preferované, protože poskytují lepší tepelnou vodivost a rovnoměrné rozložení tepla.

Dalším důležitým tipem pro používání wok pánve je správná úprava povrchu. Před přidáním ingrediencí do pánve byste měli zajistit, že je povrch horký a olej se rozpálil. Potom postupně přidávejte jednotlivé složky recepce a pečlivě míchejte, aby se suroviny rovnoměrně propékaly.

Pokud chcete udržet chuť a texturu surovin, nenaplňujte wok pánev příliš mnoha ingrediencemi najednou. Ideálně by měla být použita s menším množstvím složek na jedno vaření.

Pamatujte také na správnou údržbu wok pánve. Po použití vlažnou vodou opláchněte a nechte několik minut usušit. Potom lehce potřete olejem, aby se zamezilo přilepování a korozi.

S těmito jednoduchými tipy můžete být jistí, že wok pánev vám bude sloužit jako dokonalý pomocník pro vaše exotické kulinářské dobrodružství.

Recepty na jídla připravená v wok pánvi

Pokud hledáte nové a zajímavé způsoby, jak připravit lahodná jídla, rozhodně vyzkoušejte wokování! Wok je typická čínská pánvička s vysokými stěnami, kterou můžete použít k rychlému a zdravému vaření. Díky jejímu tvaru se teplo rovnoměrně rozděluje po celé ploše pánve, což umožňuje rychlé a účinné smažení nebo vaření.

Pokud se chcete inspirovat novými recepty na jídla připravená v wok pánvi, právě jste na správném místě! Nabízíme vám možnost objevit nové chuťové kombinace a ochutnat exotické ingredience. Od tradičních čínských jídel až po moderní pokrmy inspirované asijskou kuchyní - u nás najdete recepty pro každou příležitost.

Stačí si jen vybrat oblíbený recept a pustit se do vaření. Využijte potenciál wok pánve a nechte se unést světem exotických chutí!

Údržba a čištění wok pánve

Pokud vlastníte wok pánev, je důležité ji pravidelně udržovat a čistit, aby byla v dobrém stavu a mohla sloužit co nejdéle. V této příručce vám ukážeme, jak na to.

Především je nutné wok pánvičku po každém použití řádně omyt vodou a tekutým detergentem a osušit kuchyňským hadrem. Pokud zůstanou ve wok pánvi zbytky jídla, mohou se při dalším vaření spálit a ucpat otvory na dně pánve.

Pokud se ve wok pánvi usadily zbytky jídla nebo mastnoty, může být dobré provést detailnější úklid. Wok pánve nelze čistit drátěnkami nebo abrazivními houbičkami, které by mohly poškrábat povrch. Nejlepší je použít stěrku s jemnými štětinami nebo speciální kartáček určený pro čištění wok pání.

Další možností je tzv. "seasoning" nebo "vykonzervování" wok pánve. To spočívá v rozehřátí pánve na vyšší teplotu s malým množstvím oleje (nejlépe sezamového) a následném otírání olejem po celé ploše. Tento postup pomůže vytvořit vrstvu ochranné patiny, která zabraňuje přilnutí jídla k dnu wok pánve.

Sledováním těchto jednoduchých kroků se vám wok pánev bude dlouho skvěle služit a poskytne vám mnoho chutných zážitků z vaření :)

Závěr a doporučení

Závěr a doporučení pro wok pánve:

Po zkoušení několika různých typů wok pánví jsme zjistili, že nejdůležitější faktorem je kvalita materiálu. Křehké a levné hliníkové pánve se často ohýbají při vysokých teplotách, což může způsobit nebezpečné situace. Naopak, odolné ocelové nebo litinové pánve se ukázaly jako velmi spolehlivé.

Dalším důležitým faktorem je vhodnost pro konkrétní druh sporáku. Pokud máte indukční sporák, musí být vaše wok pánev speciálně navržena pro tento typ technologie.

V neposlední řadě bychom doporučili vybrat si wok pánev s víceúčelovými funkcemi - například s uzavíratelnou poklicí, aby se dala použít i jako hluboká pánvička na vaření polévek.

Celkově vzato, investice do kvalitní wok pánve se vyplatí a umožní vám připravit si chutná asijská jídla přesně podle vašich představ.

Publikováno: 12. 04. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Radka Novotná

Tagy: wok pánev | pánvička na wokování